Kite Courses


Kite courses Sicily

More info

Quick info

Shallow water and heat - ideal conditions for teaching kiteboarding !!

 

Direct flights from Prague, Bratislava, Frankfurt, Poland  !!

 

KITEBOARDING LAGUNA ACCOMMODATION AND 10 MIN FROM THE AIRPORT !!

 

Kiteboarding courses performed continuously from spring to autumn !!

 

CLICK AND FIND OUT DETAILS !!

 

Kiteseason

Come on to this beautiful island, where the wine is cheaper than water. Air connection from north Europe is straight and fast. Fantastic food, great kiteboarding. beautiful no tourist location, shallow water.

Snowkiting courses Norway

More info

Kiteseason

Hardangervidda (1.200 m) means endless plains, enclosed by six feet tall snow rinks linking Oslo with Bergen on the west coast. Almost never incessant wind is a powerful enemy for crews of snow plows and blowers. But for us- snow kiters, this place represents sort of Eldorado, which has no equivalent. You can ride tens of kilometers and meet a single wire, house nor a human.

Moldava kurzy snowkitingu

More info

Quick info

MÁTE SVŮJ VLASTNÍ SKIPASS NA ZÁDECH , JEN VY SNÍH VÍTR A KITE .....

NAUČTE SE SNOWKITING RYCHLE BEZPEČNĚ A EFEKTIVNĚ POUZE PÁR KM OD VAŠEHO DOMU .....

Kiteseason

Moldava je jeden z nejrozlehlejších míst vhodných pro snowkiting cvičení. Zpravidla se zde drží i díky dobré nadmořské výšce déle sníh. Sezona většinou trvá max. do půlky Března.

Luční - Snowkiting kurzy

More info

Quick info

SNOWKITING ŠKOLA KITESEASON  poskytuje v areálu okolí Luční Boudy komplexní služby v oblasti výuky SNOWKITINGU A RENTING VYBAVENÍ mrkni na detaily ...

Kiteseason

NOVINKA - SNOWKITING ŠKOLA KITESEASON poskytuje v areálu okolí Luční Boudy komplexní služby v oblasti výuky SNOWKITINGU A RENTING VYBAVENÍ . Jako profesionální snowkiting škola neustále usilujeme o trvalé zvyšování úrovně námi poskytovaných služeb k Vaší maximální spokojenosti.